Обвинителството ќе бара злоупотреба при доделување грантови од Фондот за иновации – ММС
ММС

Објавено на: 07/23/18 11:30 AM

Обвинителството ќе бара злоупотреба при доделување грантови од Фондот за иновации

По објавите во медиумите за евентуални злоупотреби при доделување на грантови по јавен повик од Фондот за иновации и технолошки развој, Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција оформи предмет по допрен глас.

Од Обвинителството соопштуваат дека преземаат дејствија за утврдување на факти во предметот, а во врска со евентуални сторени кривични дела во постапката по јавен повик за финансирање проекти во рамки на третиот столб од Планот за економски раст – прв инвестициски бран.

 

 

Извор:МИА