Опожарена нискостеблеста шума над Битола – ММС
ММС

Објавено на: 07/18/18 9:43 AM

Опожарена нискостеблеста шума над Битола

Сува трева и нискостеблеста шума на површина од околу осум хектари изгоре вчера во пожар на ридот над населбата „Ушици“ во Битола.
Пожарот околу 11 часот гопријавил А.С., а на местото на настанот било интервенирано од страна на полициски службеници и Противпожарна единица Битола.

– Од настанатиот пожар немало опасност за куќите кои се наоѓаат во таа населба. Од страна на Противпожарна единица Битола пожарот е изгаснат во 13:30 часот, информираат од МВР.

 

 

Извор:МИА