Седум косовски Албанци осудени на 17 години затвор за учество во војната во Сирија – ММС
ММС

Објавено на: 07/18/18 9:10 AM

Седум косовски Албанци осудени на 17 години затвор за учество во војната во Сирија

Основниот суд во Приштина осуди седум косовски Албанци на вкупно 17 години затвор за организирање и учество во терористичка група и нелегално поседување оружје, јави српската телевизија РТС.

Вкупно 11 лица биле обвинети за организирање на терористички групи и учество во војната во Сирија, но двајца од обвинетите се уште не се уапсени, а последниот Бетим Ибрахимај, според тврдењата на неговото семејство, загинал на фронтовите во Сирија.

Во времето кога „Исламска држава“ претставуваше сериозна закана во Сирија и Ирак, од Косово на воените фронтови во овие земји заминаа околу 300 лица, информира РТС.

 

Извор:МИА