Времето денеска: Променливо облачно со повремен дожд – ММС
ММС

Објавено на: 07/17/18 6:27 AM

Времето денеска: Променливо облачно со повремен дожд

Во Македонија ќе биде променливо облачно со повремен дожд. Околу пладне и попладне на повеќе места ќе биде нестабилно облачно со пороен дожд и грмежи. Локално се можни поинтензивни процеси со обилен пороен дожд особено во западните и јужните делови од земјава.

Утринската температура ќе се движи од 11 до 20 степени, а дневната температура од 20 до 34 степен. УВ индексот ќе изнесува осум.

Во Скопје ќе биде променливо облачно со повремен дожд. Утринската температура ќе достигне до 17, а дневната до 31 степени.

Во среда и во четврток ќе биде посвежо со умерен до засилен северозападен ветер. Потоа следува период на претежно стабилно време, а во попладневните часови во планинските предели можна е ретка појава на пороен дожд со грмежи.