„Дура“ почнува со изградба на фабрика во Македонија – ММС
ММС

Објавено на: 07/16/18 7:20 AM

„Дура“ почнува со изградба на фабрика во Македонија

Американската компанија Дура аутомотив системс денеска во Технолошко-индустриската развојна зона кај Скопје ќе почне со изградба на производствен капацитет.

Компанијата донесе одлука да го прошири своето производство во Македонија со отворање фабрика на површина од околу 16.000 метри квадратни, а според најавите, се очекува да почне со работа следното лето. Планирано е да бидат вработени околу 500 лица.

Иницијално, производството во Македонија ќе вклучува екстериерни алуминумски лајсни и кровни носачи за европските производители на автомобили.

Новата инвестиција ја најави и вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев, кој во Велес за време на викендот, изјави дека за само 10 месеци се почнати 16 инвестиции за разлика од последните седум-осум години кога се направени 20.

На поставувањето на камен-темелникот најавени се обраќања на премиерот Зоран Заев, вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев, министерот за економија Крешник Бектеши и директорот на Дирекцијата на ТИРЗ Александар Младеновски.

Фабриката во Македонија ќе биде 37-та инвестиција на во светот и 16-та во Европа. Компанијата е основана во 1914 година и вработува повеќе од 9.400 лица во 14 земји во светот.

 

Извор:МИА