Осум дена притвор за градоначалникот на Ново Село – ММС
ММС

Објавено на: 07/12/18 7:20 AM

Осум дена притвор за градоначалникот на Ново Село

Судија во претходна постапка во Основиот суд во Струмица му одреди мерка осумдневен притвор на градоначалникот на Ново Село, Боро Стојчев.

Истата мерка им е одредена и на останатите три лица, а на едно лице му е одземена патната исправа и треба еднаш неделно да се јавува во Судот во Струмица.

Градоначалникот на Ново Село и останатите осомничени за шверц на цигари мерката притвор ќе ја издржуваат во затворот во Прилеп.

Завчера околу 19 часот во близина на див премин на границата меѓу Македонија и Бугарија, во близина на селото Бадилен, полицијата ги приведе петмината во обид за шверц на околу 3.300 штеки цигари цигари во вредност од 3.245.589 денари.

Основното јавно обвинителство во Струмица ги товари за сторено кривично дело Криумчарење, за кое е предвидедена казна затвор од шест месеци до 5 години.

 

Извор:МИА