Болеста на судијата Шабани го одложи рочиштето за „Монструм“ – ММС
ММС

Објавено на: 07/11/18 9:38 AM

Болеста на судијата Шабани го одложи рочиштето за „Монструм“

Поради болест на судијата Осман Шабани, судијата Огнен Ставрев судењето за случајот „Монструм“ го одложи за 22, 24 и 31 август.

Родителите на убиените деца негодуваа на ова и извикуваа дека ова е нарачно од ДУИ и од премиерот Заев.

Судијата Ставрев рече дека не е ништо нарачано, ниту пак наместено.

Родителите прашуваат како може да се разболуваат судиите само во летен период. Велат дека пред икона на Богородица на мајките им била ветувана вистината, а сега центрите на моќ управуваат со Судот да се избегне вистината.

Родителите ги побараа транскриптите од разговорите меѓу функцинерите на ДУИ кои и Заев ги ветил.

На минатото рочиште за „Монструм“ се гледаа аудио и видео снимка од испрашувањето на заштитениот сведок Хаки Азири од 7 мај 2012 година од страна на истражен судија и обвинител во Кривичниот суд.

Според обвинителката од СЈО Фатиме Фетаи, од видеоматеријалот се гледа дека Азири во целост го признава делото за кое се товарел и подробно опишува како се случил настанот и каде со неговото возило ги чекал обвинетите за убиството на петте лица кај Смилковско езеро.

Пред Судот исказ даваше и сведокот Сашо Лазаревски, сосед на едно од убиените момчиња, кој рече дека дента кога биле убиени момчињата бил по риба кај езерото. Првично отишол без чамец околу 10 часот, но кога тројца рибари кои цела ноќ биле на езерото му рекле дека рибата не гризе се вратил и повторно дошол и го донел неговиот чамец „маестрал“. Кога доаѓал го видел паркирано возилото на неговиот сосед, кој подоцна бил убиен.

За петкратното убиство кај Смилковско езеро на 12 април 2012 година, кога беа убиени момчињата Кире Тричковски, Филип Славковски, Цветанчо Ацковски, Александар Наќевски и рибарот Борче Стефановски, беше отворен предмет „Монструм“, а на доживотен затвор беа осудени Алил Демири, Африм и Агим Исмаиловиќ и Езим и Хаки Азири и Сами Љута.

Врховниот суд во декември лани ги укина пресудите, ги ослободи од притвор осудените Агим Исмаиловиќ, Хаќи Азири, Сами Љута и Фејзи Азири, и им определи мерки на претпазливост. За судот се уште недостапни се Алил Демири и Африм Исмаиловиќ по кои се распишани меѓународни потерници.

 

Извор:МИА