Напиток од оцет и мед со кој ќе ги решите овие 10 здравствени проблеми – ММС
ММС

Објавено на: 07/3/18 6:58 AM

Напиток од оцет и мед со кој ќе ги решите овие 10 здравствени проблеми

Здравјето доаѓа преку устата, а оваа комбинација е совршен и здрав утрински напиток…

Медот и јаболковиот оцет делуваат благотворно поради своите способности за одбрана од инфекции и третирањето на различните околности кои влијаат за подобар квалитет на животот.

Здравствените благодети од мешавината од јаболков оцет и мед:

1. Подобро здравје и елиминирање на болката во зглобовите (добро за болки од артритис).
2. Елиминирање на проблемите со киселини.
3. Подобрување на дигестивното здравје, вклучувајќи ги проблемите со опстипација.
4. Губиток на тежината.
5. Намалување на нивото на холестерол и намалување на крвниот притисок.
6. Ублажување на воспалението на грлото.
7. Повеќе енергија.
8. Младешки изглед и подобра состојба на кожата.
9. Лек за лошиот здив.
10. Намалување на воспаленијата.

Зошто ова е добитна комбинација?

Оцетот е природно кисел, но кога се консумира, станува алкален. Медот, исто така, има ниска pH, но ја зголемува базноста на телото во моментот на консумирањето.

Овие две супстанци се совршен начин организмот да се ослободи од прекумерната киселост поради стресниот начин на живот и консумирањето на нездрави намирници и пијалоци.

Како да го направите напитокот:

Помешајте 1 лажица мед, 1 лажица јаболков оцет и 1 чаша млака вода.

Најдобро е мешавината да ја пиете на празен стомак, наутро. Консумирајте ја 20-30 минути пред појадокот. Бидете доследни и применувајте ја секој ден.