Министерот Димитров утре во работна посета на Стразбур – ММС
ММС

Објавено на: 07/2/18 11:52 AM

Министерот Димитров утре во работна посета на Стразбур

Министерот за надворешни работи Никола Димитров утре ќе престојува во работна посета на Стразбур, Франција.

Во рамки на посетата на Европскиот парламент, како што соопшти МНР, Димитров ќе оствари средби со шефови на пратеничките групи во Парламентот, меѓу кои се претседателот на АЛДЕ – Ханс ван Бален, претседавачот со Комисијата за надворешни работи на Европскиот парламент (АФЕТ) – Дејвид МекАлистер кој доаѓа од Европската Народна Партија, како и со неговиот сопартиец Андреј Ковачев.

Во фокус на разговорите ќе бидат натамошните фази од евроинтегративниот процес на Република Македонија, по заклучоците на Европскиот совет минатата недела.