Аргентинскиот напаѓач Серхио Агуеро нема да игра на последниот дуел од групната фаза на Светското првенство против Нигерија поради конфликтот со тренерот Хорхе Сампаоли, објавија аргентинскиот медиуми.

– Агуеро нема да игра на решавачкиот натпревар против Нигерија. Селекторот Сампаоли го казни за тоа што се случи пред некој ден, но во јавноста се оправда отсуството на овој играч од некакви спортски причини, објавија медиумите.

Агуеро е единствениот фудбалер кој постигна гол за Аргентина на овој Мундијал.

Аргентина утревечер се среќава со Нигерија во обид да дојде до победа, ако е можно со што поголема разлика и на тој начин да се обиде да обезбеди пласман во следната фаза.