Се чекаат редици за лавовски измет, една тегла чини 5 евра нема да верувате за што служи – ММС
ММС

Објавено на: 08/11/20 10:56 AM

Се чекаат редици за лавовски измет, една тегла чини 5 евра нема да верувате за што служи

Германскиот циркус „Крон“ има 26 лавови и тигри и пронашол необичен извор на приход благодарение на Мартин Лејси кој се грижи за овие големи мачки.

Лејси како што изјавил за Ројтерс, дека немал идеја дека нивните измет има корисни состојки што може да му бидат од корист на секого. Сепак, долги години луѓето доаѓале и го замолувале да собере измет од лавови. Кога ги прашал зошто им е потребен, тие тврделе дека мирисот ги одбива мачките од шетаат низ градината.

“Тогаш сопственикот на локалната гаража купил одредена количина и открил дека изметот спречува други животни да влегуваат и да џвакаат кабли. Досега продадовме 2.000 измети од лав. Јас секогаш им велам на клиентите, ако имаат незгодни соседи, да попрскаат малку во дворот, тоа сигурно ќе ги оддалечи “, се пошегува Лејси.

Во циркусот не морале да стравуваат дали ќе имаат доволно за да го задоволат пазарот, но ги изненадило како тргнала продажбата.

„Можеби ќе мора да направиме листа на чекања, но засега имаме доволно залихи за продажба“, изјавил тој.

Тегла од ова кафеаво „злато“ се продава за пет евра во необичен киоск во форма на „измет“, а дел од средствата се наменети за добротворна организација која се грижи за подобрување на состојбите на животните што се во заробеништво.

Преземено од: https://mondo.rs/