Кутињо и Нејмар за „спас“ за Бразил и тешка победа над Костарика – ММС
ММС

Објавено на: 06/22/18 2:24 PM

Кутињо и Нејмар за „спас“ за Бразил и тешка победа над Костарика

Филипе Кутињо во 91. минута успеа да го собори „бункерот“ на Костарика за минути подоцна и Нејмар да додаде за 2:0 победа откако во текот на целиот меч беа исфрустрирани од солидните аутсајдери, а им беше и поништен пенал по консултацијата со ВАР системот.

Еден ден по шокот за Аргентина, првите јужноамерикански фаворити, Бразил беа блиску до второ реми на Мундијалот, откако никако не успеваа да бидат ефикасни во нападот, а првата ѕвезда Нејмар се изнапромашува.

Костарика од стартот, нормално, влезе дефанзивно во мечот и ретко излегуваше од својата половина, но сите напади на Бразилците завршуваа неуспешно. Нејмар првпат се закани во 10. минута кога нафрли во шестнаесетникот, но одбраната ја реши опасноста.