И Хрватска погодена од невреме – ММС
ММС

Објавено на: 06/22/18 10:44 AM

И Хрватска погодена од невреме

Невреме пропратено со обилен дожд и ветер ја погоди Хрватска и ја намали температурата на воздухот за 10 степени Целзиусови.

Во Загреб утрово се измерени 14 степени, додека вчера во исто време температурата изнесуваше 24.

Во Истра ветерот достигна брзина од 82 километри на час, во Пула 73, во Умаг 68 километри на час.

Дожд засега нема само во јужниот дел на Хрватска, но според метеоролозите се очекува во текот на денот.

Извор: МИА