УНХЦР: Во близина на Либија се удавија 220 луѓе’ – ММС
ММС

Објавено на: 06/22/18 7:16 AM

УНХЦР: Во близина на Либија се удавија 220 луѓе’

Во последните неколку дена во близина на брегот на Либија се удавија 220 луѓе, соопшти Агенцијата за бегалци на Обединети нации (УНХЦР) повикувајќи се на сведочењата на преживеаните лица.

УНХЦР наведува дека само пет луѓе преживеале кога брод со околу 100 лица потона во вторникот, додека истиот ден се удавиле 70 луѓе од 130, кои се превезувале со гумен чамец.

Извор: МИА