Европол во две операции заплени 700 парчиња оружје – ММС
ММС

Објавено на: 06/19/18 11:27 AM

Европол во две операции заплени 700 парчиња оружје

Во две големи разузнавачки операции со поддршка на Европол со цел сузбивање трговија со нелегелно оружје во Европа, запленети се повеќе од 700 парчиња оружје, вклучувајќи минофрлачи и митралези, соопшти Европол.

Операцијата „Колумби“ ја предводеле словенечките власти и стотици полицајци работеле заедно на териториите на Хрватска, Словенија и Шпанија со цел пресретнување на илегланото оружје и разбивање на мрежи кои се занимаваат со негова трговија.

Околу 40 парчиња оружје се запленети во Словенија и Хрватска, а уапсени се 33 осомничени во координирани акции на 14 јуни, стои во соопштението на Европол.

Операцијата е дел од пошироката европска стратегија што ја развиле полициските власти на Европската унија, американската ДЕА и Европол, со цел борба против криминална мрежа позната како „Балкански картел“.

Во Франција од 12 до 14 јуни е спроведена операција „Армес 72″ во чии рамки се претресени околу 100 куќи на 50 локации во земјата, се наведува во соопштението на Европол.

Уапсени се 30 осомничени, а запленети се 700 парчиња оружје меѓу кои 50 митралези и 250 пиштоли. Во оваа операција учествувале околу 600 француски полицајци.

Извор: МИА