УНХЦР: Бројот на бегалци во 2017 достигна рекордни 68,5 милиони луѓе – ММС
ММС

Објавено на: 06/19/18 6:35 AM

УНХЦР: Бројот на бегалци во 2017 достигна рекордни 68,5 милиони луѓе

Бројот на бегалци и внатрешно раселени лица во светот минатата година достигна рекордни 68,5 милиони луѓе, соопшти денеска Високиот комесаријат за бегалци на ОН (УНХЦР).

Оваа бројка се зголемува веќе петта година по ред.

Во својот годишен извештај објавен денеска, УНХЦР го објаснува продолжувањето на зголемувањето на бегалците и внатрешно раселените луѓе во светот во 2017 година со кризата во Демократска Република Конго, конфликтот во Јужен Судан и бегството на стотици илјади рохинџи од Мијанмар.

Еден на секои 110 луѓе во светот е принуден да живее надвор од својот дом.

Извор: МИА