Пратеникот од Златна зора што повика на воен пуч, избришан од партијата – ММС
ММС

Објавено на: 06/15/18 2:29 PM

Пратеникот од Златна зора што повика на воен пуч, избришан од партијата

Со одлука на лидерот на Златна Зора, Никос Михалољакос и со согласност од пратеничката група, пратеникот Константинос Барбарусис е избришан од партијата поради неговиот став изнесен од собраниската говорница кога ја повика војската да ги уапси Ципрас, Каменос и Павлопулос.

Како што јави дописничката на МИА од Атина, претседателот на партијата коментира дека изјавата на Барбарусис не е во согласност со ставовите на Златна зора.

Паралелно, според информациите на грчката новинска агенција АНА-МПА, министерот за одбрана, Панос Каменос и неговиот заменик Фотис Кувелис, ќе достават усна тужба до Врховниот суд на Грција за пратеникот од Златна зора и ќе побараат од обвинителот, Барбарусис да се гони согласно со кривичниот законик.