Попладне нестабилно време со пороeн дожд, грмежи, засилен ветер и појава на град – ММС
ММС

Објавено на: 06/15/18 11:08 AM

Попладне нестабилно време со пороeн дожд, грмежи, засилен ветер и појава на град

Нестабилно време со пороeн дожд проследен со грмежи – не’ очекува попладне во Македонија. УХМР најавува и засилен ветер, но и локална појава на град.

Во западните делови сe очекува да наврне и поголема количина на воден талог, додека преку денот ќе дува слаб до умерен ветер претежно од североисточен правец, кој попладне ќе засилува.

Максималната температура ќе биде во интервал од 22 до 30 степени.

Изминатите 24 часа во Скопје наврнале 40 литри на метар квадратен воден талог, додека, во Прилеп и Пожаране 18, во Куманово 16, Штип 10, Тополчани 9, Виница и Тетово 8, Лазарополе 7, Битола, Крушево и Крива Паланка по 6, Демир Капија 4, Ѓуриште и Гевгелија 2 и Маврово еден метар воден талог.

До понеделник времето ќе биде променливо облачно и нестабилно, со повремени врнежи од дожд, проследени со грмежи. Врнежите локално ќе бидат поројни и понекаде се очекува да наврне и поголема количина на воден талог. Од среда нестабилноста ќе се намали, но и понатаму ќе има услови за локална појава на краткотраен пороен дожд со ретки грмежи.