Сите сакаат да бидат дел од ИСТОРИСКАТА СРЕДБА, но само еден СПОРТИСТ има шанси за тоа – ММС
ММС

Објавено на: 06/7/18 9:44 AM

Сите сакаат да бидат дел од ИСТОРИСКАТА СРЕДБА, но само еден СПОРТИСТ има шанси за тоа

Некогашната ѕвезда на НБА и Чикаго Булс планира да отпатува на состанокот во Сингапур помеѓу Американскиот претседател Доналд Трапм и неговиот северно Корејси колега Ким Јонг-Ун.

Како што пренесува “Њујорк Пост” повикувајќи се на извори блиски на кошаркарот, тој ќе отпатува во Сингапур на 11 Јуни, односно ден пред историската средба.

Близок извор на кошаркарот, укажува дека тој треба да има улога на медиатор во преговорите на двајцата лидери.

– Не е важно што мислите за неговото присуство, едно е јасно, рејтингот ќе биде огромен. Многу пати во ситуација за кои е потребна комплексна дипломатија, државите сакаат да индетификуваат амбасадори на добрата волја и без разлика дали се согласувате со тоа или не, Денис Родман одговара на тој опис.

Денис Родман воспостави пријателство со Ким и пет пати ја посети досега Северна Кореја, нешто што ретко кој американски официјален преставник го има напревено тоа.