Ултралесен авион СП-30 падна денеска на југот на Волгоградскиот, а загина пилотот, соопшти рускиот Истражен комитет.

Инцидентот се случил околу 7 часот по локално време во областа Калачевски, кога авионот испуштал вода на насади, пренесува Тас.

Како што се наведува, пред да се сруши на земјата, авионот паднал на кошница од дрво.