Спремете се за ново силно невреме – ММС
ММС

Објавено на: 06/4/18 10:13 AM

Спремете се за ново силно невреме

Во текот на денешниот понеделнички ден времето во државава ќе биде сончево и многу топло со мала до умерен алокална облачност и со слаб до умерен ветер од северозападен и од западен правец, стои во временската на Славчо Поповски.

Попладне и навечер претежно во северните и североисточните предели а подоцна и во источните предели ќе има локален развој на нестабилна облачност проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Локално процесите можно е да бидат ПОИНТЕНЗИВНИ и застапени во форма на НЕВРЕМЕ проследено со поинтензивен пороен дожд, електрични празнења, засилен ветер и услови за појава на град.

Нестабилноста ќе има правец на движење ( север – североисток – исток – југоисток)

Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 25 до 33 степени.