Ѓоковиќ се пласираше во четвртфиналето на „Ролан Гарос“ – ММС
ММС

Објавено на: 06/3/18 8:04 PM

Ѓоковиќ се пласираше во четвртфиналето на „Ролан Гарос“

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ се пласираше во четвртфиналето на „Ролан Гарос“.

Ѓоковиќ по три одиграни сета со 3:0 (6:3, 6:4, 6:2) успеа да го совлада шпанскиот тенисер Фернандо Вердаско.

Српскиот тенисер против Вердаско релативно лесно победи и прикажа сигурна игра, што наговестува дека се враќа во старата препознатлива форма.

За Ѓоковиќ ова е деветто четвртфинале во низа на „Ролан Гарос“