Ѓорческа „скокна“ 41 позиција во сингл на ВТА-листата – ММС
ММС

Објавено на: 06/4/18 8:26 AM

Ѓорческа „скокна“ 41 позиција во сингл на ВТА-листата

Македонската тенисерка, Лина Ѓорческа се врати од повредата и имаше одличен настап во Португалија, што ѝ донесе и напредок на ВТА-листата.

Ѓорческа дојде до полуфиналето на турнирот и забележа напредок од 41 позиција. Сега таа е на 428 место.

Најдобра на ВТА-листата е Симона Халеп од Романија, а по неа се Каролин Возниацки, Габрињe Мугуруза, Елина Свитолина.